טוסיה אלטמן

 

טוסיה אלטמן (1918-1943)

 

טוסיה נולדה ב 24 באוגוסט 1918, בוולוצלאבאק. היתה בת למשפחה אמידה. בעירה למדה בגימנסיה העברית. הוריה היו אנשי תרבות ולא הגבילו את שאיפותיה של ביתם.

בהיותה בת 11 הצטרפה לתנועת "השומר הצעיר", הצטיינה בפעילות רבה, בשפע מרץ ורוב כשרונות.   

ב-1934 מונתה טוסיה להיות מדריכה בקן. היא ארגנה מושבות קיץ עם טיולי לילה ומדורות, נאמה בהתלהבות בטקסים ובמפקדים של הקן. צמודה לכל ערכי התנועה, ידעה לנסוך מרוחה "השומרית" על חניכיה הקטנים, שרה, שיחקה ורקדה איתם  והם אהבוה והתייחסו אליה כאל אחותם הגדולה.

ב-1937 נבחרה טוסיה להנהגת הקן. ב-1938 יצאה להכשרה בצ'אנסטוכוב וכעבור חדשים מספר נקראה חזרה לוארשה לפעילות בהנהגה הראשית של התנועה, לרכז את פעולת החינוך בשכבה הצעירה.

ערב המלחמה נבחרה להיות רכזת הפעולות לשעת חירום וכשפרצה המלחמה, הגיעה לוילנה אך היתה הראשונה מאנשי השומר הצעיר שחזרו לוארשה. בגבול נתפסה ע"י הגרמנים ובילתה שבועיים של רעב ועינויים בשטח ההפקר שבין הגבולות. אחרי שיחרורה מהשבי חידשה את פעילותה בהנהגה הראשית של "השומר הצעיר" ושל "החלוץ". בחורף 1939/40 היתה מבקרת בקני התנועה בגנראל-גובארנמאנט והפיצה את דבר התנועה בעל-פה ובכתב.

ב-1941 יצאה בשליחות מסוכנת לשטחים שנכבשו זה עתה על ידי הגרמנים והגיעה לביאליסטוק, לבאראנוביץ', לוילנה וללבוב. בוילנה שהתה שבועות אחדים ועזרה בהקמת "הארגון היהודי הלוחם".

בסוף ינואר 1941 חזרה טוסיה לוארשה ובפיה סיפורי זוועה על גורל היהודים בשטחי הכיבוש. פעמיים יצאה לשלזיה, בפעם השנייה נתפסה על-ידי שומרי הגבול הגרמנים, אך נמלטה מידם וברחה ברגל לצ'אנסטוכוב ומשם לוארשה.

עם הקמת "הארגון היהודי הלוחם", נבחרה לפעול בצד הארי של העיר על מנת להשיג נשק להתגוננות. מכתביה על שבר העם היהודי בפולין והאכזבה על מיעוט העזרה וההתעניינות מצד יהדות העולם, עוררו הדים ברחבי התנועה.

בימי המרד שהתה טוסיה אלטמן בגטו המרכזי. ב-8 במאי היתה בבונקר המפקדה של "הארגון היהודי הלוחם" ברחוב מילא 18, כאשר רוב הלוחמים נספו בו. היא היתה בין  החברים הבודדים שנשארו בחיים ויצאו דרך תעלות הביוב לצד הארי של וארשה. כעבור שבועיים, כאשר היתה במחבוא של חברי הארגון, פרצה דליקה במקום. טוסיה ועוד חברה שניסו להמלט מהדליקה, נתפסו ע"י שוטרים פולנים שהסגירו אותן לגרמנים.

היא נרצחה ב 24 במאי 1943. 

 טלפון: 08-6720559 052-3923104 פקס:08-6734817 דוא"ל: tym@yadmor.co.il
חפשו אותנו ב-