מרדכי אנילביץ'- מוזיאון יד מרדכי

 

מרדכי אנילביץ' (1919-1943)

מרדכי אנילביץ' נולד ב-1919 בפרבר של ורשה. כשהיה תינוק עברה משפחתו לורשה, לשכונה בשם פובישלה.

הוריו של מרדכי היו עניים, הם ניסו לעסוק במסחר אך לא הצליחו ובסופו של דבר פתחה אימו חנות מכולת קטנה. למרדכי נולדו אח ושתי אחיות והוא עזר מאוד בגידולם.

בשכונה בה חי הקיפו אותו עוני ופשע וגרו בה מעט מאוד יהודים. מגיל צעיר היה חשוף לאנטישמיות ותמיד הגיב על קריאות אנטישמיות.

כשמרדכי סיים את הלימודים בביה"ס היסודי אימו התעקשה שימשיך לתיכון, למרות שרוב ילדי השכונה לא המשיכו ללמוד, אלא יצאו לעבוד כדי לעזור בפרנסת המשפחה. הוא החל ללמוד בבית הספר התיכון "לאור", גימנסיה עברית ששכנה בלב השכונה היהודית של ורשה, למרות שלא היה בידה של אמו לשלם את מלוא שכר הלימוד. כדי לעזור במימון הלימודים נתן מרדכי שיעורים פרטיים.

מרדכי השקיע בלימודיו בעיקר במקצועות שאהב- היסטוריה ועברית ואף הצטיין בהם.

בגיל 14 הצטרף לתנועת "השומר הצעיר". מרגע שהגיע לתנועה התנתק כמעט לגמרי מהשכונה בה גדל ומרכז חייו עבר לשכונה היהודית.

מרדכי התקבל לגדוד "בחזית", הוא השקיע בתנועה את מרבית זמנו ומצא בה מקום שאיפשר לו לבטא את כשרונותיו, מחשבותיו ותחומי העניין שלו. תוך זמן קצר הפך למדריך שסחף אחריו חניכים רבים. לקבוצה הראושנה שהדריך קראו קבוצת "למרד".

בקן השומר הצעיר חינכו לסוציאליזם ולציונות- לעלייה לארץ ישראל, בה יהיה יהודי חדש- פרודקטיבי, ריבוני, דובר עברית ובה תקום חברה חדשה. בקן נוצרה תרבות ייחודית של טיולים, פעולות, ריקודים, למידה וויכוחים ערכיים. נוצרה בקן חבורה ערבה זה לזה, קבוצה עם מסירות, עזרה הדדית והקרבה. חברי התנועה ראו עצמם כחלוץ ההולך לפני המחנה.

התנועה היתה עבור מרדכי מכלול חיים ובסוף לימודיו, כמו רבים מחבריו חלם על עליה לארץ.

כשהיה בן 20 פרצה מלחמת העולם השניה. יחד עם חברים נוספים מהתנועה ברח מזרחה לוילנה שהיתה מחוץ לשטח הכיבוש הנאצי, שם התרכזו רבים מבוגרי התנועה. לאחר מספר חודשים החלו להגיע לוילנה ידיעות קשות על הנעשה בורשה.

חברי השומר הצעיר החליטו לחזור לשטח הכיבוש הנאצי לחניכי התנועה ולהמוני העם היהודי.

ראשונים חזרו טוסיה אלטמן ויוסף קפלן, אחריהם מרדכי וחברתו מירה פוכרר ושמואל ברסלב. החוזרים לורשה עשו רבות למען חידוש הפעילות התנועתית בעיר הכבושה.

בהמשך חזרו אריה וילנר וחברים נוספים שלימים היו שותפים בהנהגת המרד.

בגטו היה מרדכי ממובילי רעיון ההתנגדות ולאחר הקמת האי"ל- הארגון היהודי הלוחם, התמנה למפקדו.

מרדכי אנילביץ' הוביל את מרד גטו ורשה ונהרג ב-8 במאי 1943 בבונקר מילא 18 יחד עם כ-80 לוחמים נוספים.

כמה ימים לאחר תחילת המרד שלח מרדכי מכתב אל סגנו יצחק (אנטק) צוקרמן ששהה מחוץ לגטו. מכתב זה, המתאר את הלחימה ואת תחושותיהם של הלוחמים, היה מכתבו האחרון.טלפון: 08-6720559 052-3923104 פקס:08-6734817 דוא"ל: tym@yadmor.co.il
חפשו אותנו ב-