חסיד אומות עולם קולונל קובלסקי

חסיד אומות עולם קולונל ולדיסלב קובלסקי

 

ולדיסלב קובלסקי, שנולד בשנת 1896, היה מהנדס במקצועו. במלחמת העולם הראשונה לחם בשורות הצבא הפולני. קובלסקי היה אלוף משנה כשפרש לגמלאות, ובעת הכיבוש הגרמני היה נציג חברת "פיליפס" ההולנדי בוורשה.

כשפרצה מלחמת העולם השניה קובלסקי גויס והועמד בראש חטיבה שהגנה על וורשה, נלקח ע"י אנשי s.s למחנה שבויים וחברת "פיליפס" הצליחה לשחררו.

בין השנים 45- 1940 קובלסקי הציל כ- 50 יהודים בדרכים שונות ע"י הסתרה, מתן מזון ותעודות מזויפות, העברת תרופות ונשק אל תוך הגטו

בתום המלחמה נשא לאישה את לאה בוכולץ, יהודיה שהציל וב- 1957 עלו שניהם לישראל עם בנה, וכאן נולדה בתם. קובלסקי עבד במחלקת התיעוד ביד- ושם וב- 1963 הוענק לו תואר חסיד אומות העולם.

דבריו של קובלסקי על מעשי ההצלה הרבים שעשה:

"...אני מודיע שהצלתי לא מאות, אלא רק 49 יהודים. לא עשיתי שום דבר מיוחד בשביל היהודים ואינני חושב את עצמי לגיבור. אני רק מלאתי את חובתי האנושית כלפי נרדפים ומעונים ... לא עשיתי זאת רק מפני שהם יהודים, אלא עזרתי לכל בן אדם נרדף בלי הבדל גזע ומוצא."

כאשר הלך לעולמו, ב-1971, ביקש להיקבר "ליד אחיו היהודים", אך המוסדות הדתיים והרשמיים במדינה סרבו להיענות למשאלתו להיקבר בבית קברות יהודי. גם בקשת אשתו היהודייה וניצוליו הרבים החיים בארץ נענו בסירוב של הרבנות. לאחר התערבות של הרב ידידיה פרנקל, הרב של עיריית תל- אביב דאז ושל הנהלת יד ושם, נאות קיבוץ  יד- מרדכי להקצות לו חלקת קבר.

 

קברו של קובלסקי נמצא בבית העלמין של הקיבוץ וניתן לבקר בו.


 

 למידע נוסף על חסידי אומות עולם כאן

 

 טלפון: 08-6720559 052-3923104 פקס:08-6734817 דוא"ל: tym@yadmor.co.il
חפשו אותנו ב-